le corbusier3

Cea mai interesantă biserică făcută de un ateu

Cu beton turnat la mână, ca beciul nostru de la moșie, plus lipsă îmbinare între pereți și acoperiș, biserica Notre-Dame du Haut a lui Corbusier e totuși o operă de artă pe care francezii nu numai că au știut s-o protejeze, dar s-o și pună în valoare prin amenajări ulterioare.

gradina

Când relele lumii te ajung și-n paradis

Am cunoscut în sfârșit și eurosceptici francezi, agricultori nemulțumiți de politicile agricole europene, tineri care vor să termine școala ca să muncească „afară” și adulți nemulțumiți de tineretul din ziua de zi. Și am zis să și povestesc despre asta 🙂

card de fidelitate farmacie

Care-i treaba cu cardul de fidelitate

Cel mai important act al românului a devenit cardul de fidelitate. La farmacie. Nu buletinul, nu cardul de asigurat. Încă o mizerie pe care o tolerăm cu fatalitate mioritică, deși acolo sunt cele mai sensibile date ale noastre

Recent News

A.P. – Româncă nu mai sunt, canadiancă am devenit, dar unde sunt eu „acasă”?

7_Strada_noastra

O familie mixtă, româno-germană, plecată din România comunistă în Canada „socialistă”, în căutarea liniștii și a normalității. Happy-end-ul lipsește.

Read More 4 Comments

Amintirile mamei

lebede

Să le pui pe feisbuc ca să vadă lumea ce ți-am făcut io ție la 18 ani – lebede umplute cu cremă de vanilie și aripi din fulgi de migdale.

Read More 2 Comments

L.S. – Deși suntem săracii Europei, totul e mai scump la noi, la propriu și la figurat

LS3

Încă o poveste despre motivele pentru care se mai rămâne în România, dar cu alternativa emigrării deasupra capului.

Read More 4 Comments

Antoaneta: E ușor să pleci, mai greu e să te regăsești și să-ți construiești viața în altă parte

1980_ParculCarolI

Povestea unor emigrări succesive și a omului care a luat-o de la zero de mai multe ori, până când și-a găsit tihna.

Read More 4 Comments

De ce nu vor coafezele să tundă scurt?

tunsoare

First world problem, but problem: De ce nu se pot tunde femeile la frizer și de unde vine teama coafezelor de a tunde scurt-scurt, băiețește?

Read More 7 Comments

R.D. – Orice conversație cu cei rămași în țară doare, pentru că din exterior văd că se învârt în cerc

rd6

Acasă aveam cumva un sentiment de provizorat constant. Sentimentul că oricând pot fi dat afară, de exemplu, că sunt constant la mila unui funcționar sau al unui șef.

Read More 2 Comments

Lucian Pană: Mă supăr pe politiceni, pe unii, pe alții, dar pe țară nu mă supăr niciodată

sezi potolit

Am stat de vorbă cu un naționalist și eurohater ca să vedeți de ce o să avem AUR la guvernare la anul. Lucian Pană, un teleormănean care îl urăște pe Dragnea și nu a vizitat niciodată Europa de Vest, explică de ce va vota AUR, deși nu i-a citit programul de guvernare, și care crede el că ar fi soluțiile pentru România

Read More 9 Comments

A.C. – Dacă Putin dă mâine cu bomba, m-aș duce eu să apăr Germania? În nici un caz

ro-7

Țara mea e una singură – România, cu bune și cu rele. Germania e un loc în care stau, un loc frumos, curat, civilizat și ipocrit. Am colegi români care și-au luat cetățenia germană. Eu nu vreau – pentru că nu mi se pare corect.

Read More 13 Comments

America, țară bună, unde unii n-au vrut să rămână

neamul ghibilor

Au plecat, dar s-au și întors: Povestea unei familii ai cărei membri au plecat și s-au întors din America de câteva ori, de la bunicul ardelean – oier în Montana în interbelic, la nepoata profesoară de engleză în America și Canada în anii 2000, până la strănepoata care este astăzi avocat la New York și nu dă semne că s-ar întoarce

Read More 1 Comment

Alma: Viața mea din România era plină de activități, oameni dragi și frustrări pe care nu puteam să le ignor

mosesbridge-alma

După ce a încercat să schimbe câte ceva în România, Alma Cazacu a emigrat în Olanda, unde poate bea apă de la robinet, poate circula fără frică cu bicicleta și își poate duce copilul la școala ideală. Pare puțin, dar e de fapt tot ce contează.

Read More 5 Comments

Oldies but goldies

Pedeapsa norvegiană, cum s-a ajuns la ajutor și n-au rămas la răzbunare

opera2

Zicătoare norvegiană: cu ce fel de fost deținut ai vrea să te întâlnești seara, pe o alee pustie? Aplicată în România, zicătoarea ar suna așa: cu ce fel de ziarist sau politician ai vrea să ai de-a face într-o campanie electorală?

De ce picură în Casa Poporului

casa poporului senat

Un accident umed a fost descoperit ieri, pe Facebook, în Parlament. Pentru că am apucat s-o cunosc pe mama Casei Poporului înainte să moară, vă invit să citiți un text din care veți afla și voi cum e când se sparge o țeavă în Palat, cum intră zăpada în birouri iarna, de ce unii zic că ar fi nevoie de termopane noi, câtă apă, curent și nervi consumă Casa Poporului ca să fie ceea ce este: locul în care cei mai iubiți fii ai poporului muncesc zi de zi pentru propășirea noastră, a tutulor.

Când gardul te dă de gol că ești nababul satului (III)

gardul

Proba șanțului și a zidului drept la sate; Viață de turnător de beton la mână; Azi ești tânăr și mâine îți cumperi gard jaluzea

Moartea iedului, mănânc și trăiesc

cioban-ied

Ciobanul mi-a zis să nu mă uit, că la ei femeile pleacă de acasă când se taie mieii. Am decis să nu-l ascult. Credeam că o să fiu mai tare ca Labiș și n-o să mai pot mânca după asta.

Visiting Transilvania: “Traditional roma people on the left!”

Port traditional la un copil care cersea in Sighisoara

Turul bisericilor fortificate săseşti din Transilvania a fost, pentru cei şase ziarişti, o ocazie să cunoască România reală, cu drumuri proaste, cu monumente dărăpănate, cu prea mulţi “roma people” în locuri în care li se spunea că au trăit “the saxons”, dar şi cu oameni ospitalieri şi calzi, cu mâncare multă şi gustoasă, şi cu peisaje fabuloase.

Raiul există și e în patrimoniul UNESCO

plitivice19

… sub numele de Parcul natural Plitvice, din Croația