Archive | Scrise pe buda RSS feed for this section

Drumul spre mama

parc-ior-alee

Mă opresc la mijloc, acolo unde face un cot ușor spre dreapta, și-i privesc cele două jumătăți ca și când ar fi două alternative de viață. Ca și când la capătul fiecăreia m-ar putea aștepta altceva și nu voi ști niciodată ce, pentru că mereu aleg să ajung la mama.

Read More 2 Comments

Frica de viitor

14449979_10154067805963869_93932631032586681_n

Cine decide că dreptul unora e mai drept decât al altora? Și e normal să decizi așa ceva în secolul ăsta? Poate o minoritate sau o majoritate tăcută să impună celeilalte părți din populație să progreseze cu forța?

Read More 21 Comments

Părinții tăi cu cine votează?

bac-mungiu

Despre corupția cu față umană din filmul lui Mungiu și din viețile noastre, deste alegerile greșite pe care le fac părinții, în numele iubirii pentru copiii lor, și cauza pentru care nici anul ăsta n-o să iasă cine vrem noi la primărie.

Read More 3 Comments

Mimetism

surubelnite

Înainte de a lua forma și părerile altora, citiți, informați-vă, judecați un pic dacă merită să vă alăturați unei cauze, fie și numai cu un like. Sau dacă asta vi se pare prea greu, faceți un exercițiu de imaginație: dacă ați fi în locul celui acuzat?

Read More 4 Comments

Bună, ce faci?

trecere2

Te-ai spălat pe mâini?

Read More 5 Comments

După garduri, noi

garduri

În satele din Oltenia s-au furat sistemele de irigații, dar s-au construit garduri de protecție de-a lungul drumului național.

Read More 5 Comments

Eu te-am făcut, eu îți știu parola de la Facebook

mum

Controlul părintesc în vremea Internetului – ce fel de copii vor rezulta dintr-o educație de tip Big Brother? E musai să-i citești jurnalul copilului „în vremurile astea” sau are și el dreptul la viață privată?

Read More 16 Comments

Ziua națională de după ziua independenței

iugoslavia

Cum sărbătoresc sârbii, croații, bosniacii, macedonenii ziua fostei Iugoslavii. Și de ce asta nu e un lucru rău.

Read More 5 Comments

Câinele de pază al democrației și păduchii lui acoperiți

caine

Fiecare redacție are cel puțin câte un ofițer acoperit, așa cum fiecare organ de presă are un patron cu interese politice/economice pe care le acceptăm în funcție de afinități sau disperare

Read More 6 Comments

Ce ne lipsește?

filarmonica

Pasiunea este cel mai ignorat ingredient atunci când oamenii își aleg calea în viață. Și asta pentru că ni se spune prea des: „în viață nu faci doar ce-ți place, dimpotrivă…”

Read More 37 Comments

Oldies but goldies

Life’s a bitch, prison bitch

irina-jianu-6-560x419

Irina Jianu, condamnată în lotul „Trofeul calității” alături și pentru Adrian Năstase, ispășește șase ani de pușcărie în închisoarea construită chiar de firma ei, în 2006, la Bacău

Ziua 8 – Dumneata scrie ce trebuie, eu mă fac că nu văd… și semnez

Sursa foto: http://monstersketch.blogspot.com/2009_05_01_archive.html

Cea mai drăguță văduvă din blocul recenzat de mine, mă roagă să nu-i arăt ce am bifat la starea civilă, pentru că ea încă îl simte alături pe bărbatul ei mort de 35 de ani.

Construcția unei case în România, când nu ai bani, dar ai pretenții (I)

trasare

Arhitectul și proiectul – România geme de Gaudi nedescoperiți; 12 arhitecți în doi ani și al 13-lea care ne-a pus capac; Care e treaba cu proiectul casei – diferența dintre DTAC și PTh

Regrete eterne fără semnul exclamării

Discuție despre pronumele de politețe pe marginea unei jerbe mortuare în Piața de flori George Coșbuc: se zice „nu vă vom uita niciodată” sau „nu te vom uita, fată?” 😉

Fatalismul mioritic se tratează cu drujba

diana

Vă mai amintiți că în Drumul Taberei începuse construcția unei noi linii de metrou? Asta e povestea oamenilor care i-au împins liniile și peroanele mai pe mijlocul bulevardului, ca să nu le afecteze pomii.

Din câte încercări reușește un nevăzător să intre la metrou

florin georgescu metrou2

Din cel puțin două, la fel ca noi ăștia care nu nimerim să băgăm cartela cum trebuie în noii turnicheți. Asta de când s-a lansat aplicația gratuită Tandem acces, care le permite nevăzătorilor să folosească metroul ca toată lumea